Basında Ben içeriğine geri dön

İki Anahtar – İnşaat ve Emlak

İki Anahtar Dergisi Yıl: 1 Sayı: 3 Eylül-Ekim 2014

(Yazımı dergisinde yayınlama nezaketinde bulunan Emrullah Kesken beye teşekkürler)

emlakİNŞAAT VE EMLAK

Konya; gerek gelişen sanayisi sebebiyle, gerek üniversiteleriyle ve gerekse bölgedeki stratejik konumu sebebiyle sürekli göç alan bir şehir olmuştur. Dolayısıyla gayrimenkul ve emlak sektörü de bu göçten nasibini almıştır. Gün geçmesin ki boş bir arsaya yeni bir proje ile bir inşaat firması ev yapmaya başlamasın. Ama ne kadar inşaat yapılıp, evler oturulur vaziyete getirilse de maalesef hala kiralık ev sıkıntısı hat safhada. Bunun sebebi; ne yazık ki bu kiralık ev daralmasını fırsat bilen ev sahiplerinin kiraları çok fazla yükseltmesi. Maalesef bu konuda duyarlı olan, kendisini kiracının yerine koyan ev sahipleri çok az. Belki ev sahibi tarafından baktığınızda o da kendisince haklı. Bilmem kaç lira verip yatırım amaçlı aldığı evini ucuza verip, matematiksel olarak evinin yatırım geri dönüşünün uzun vadede olmasını istemiyor. Ama bunu yapacağım derken kiracıyı da düşünmesi gerektiğini unutmamalı.

İşin bir de satılık gayrimenkul tarafı var. Yine bulunduğu konum sebebiyle fiyatları başka noktalardaki evlerin 4 hatta 5 katı olan evler var piyasada. İllaki kıyasladığımız evlerin yapısal ve donanımsal olarak farkları vardır. Ama sadece konumunun ve özelliklerinin bir gayrimenkulün fiyatını bu kadar artırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Yukarıdaki değerlendirmeleri yapma sebebim yeni bir proje ile girmiş olduğum gayrimenkul danışmanlığı sektörünün sorunlarına az da olsa değinmek istememdir.

Sektör yukarıda da belirttiğim üzere hızlı bir gelişim içerisinde. Buna rağmen sektöre maalesef insanların bakışı pek de olumlu değil. Son yıllara kadar insanlar, bu sektörün kötü hizmet verenleri sebebiyle çok zarar görmüşler. Bu acı tecrübeler dilden dile yayılıp sektörün de adını lekelemiş.

Ama son 4-5 senedir işini düzgün yapan kurumlar piyasaya çıkmaya başlayarak bu kötü imajı bir nebze de olsa yıkmaya başladı. Eskiden kalan kötü düşünceleri yıkmak tabiî ki de kolay değil ve zaman alacak. Ama bir süre sonra kalburun üzerinde kalan, işini düzgün ve dürüst yapan müesseseler sayesinde sektör daha da güzel günlere gidecek inşaAllah.

Sektörde yeni hizmet vermeye başlayan birisi olarak belirtmeliyim ki bütün hizmet sektörlerinde olduğu gibi gayrimenkul danışmanlığında da insanlar ile beşeri ilişkiler çok önem arz ediyor. Zira neşeli, size ve işinize saygı duyan insanlar ile karşılaştığınız gibi; tam tersine yaptığınız işi küçümseyen, asık suratlı müşteriler ile de muhatap olmak zorunda kaldığınız zamanlar olabiliyor. Her iki insan tipine de “müşteri velinimettir” düsturu ile yaklaşmamız gerektiğini unutmuyoruz.

Bana göre gayrimenkul danışmanlığı sektörünün en önemli eksiği, yeniliklerin olmayıp, tek düze bir sistem içerisinde yürütülmesi. Bu monotonluğun ortadan kaldırılıp, sektöre yenilikler getirilebildiği takdirde insanların bu meslek dalına bakış açıları da illaki olumlu yönde etkilenecektir.

Selametle…

www.karaca.gen.tr

Resmin Büyük Hali İçin Üzerine Tıklayabilirsiniz.

 

Osman Yazı 4- Gayrimenkul Danışmanlığı

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image