Nis 08 2013

4G Teknolojisi

4g1

 

 

 

 

 

1G, 2G, 3G ve 4G teknolojilerinde ”G” jenerasyonu (ing: generation, Türkçe: nesil, kuşak) temsil ediyor.

1G, analog cep telefonlarını temsil ederken 2G dijital cep telefonlarını temsil ediyordu. Daha sonra Amerika’da 2003 yılında ortaya çıkan 3G (üçüncü nesil) mobil teknoloji ile mobil dünyanın tamamen değişeceğinin ilk adımı atıldı. 2003 yılındaki ilk denemeden sonra 3G teknolojisi çok gelişti ve şu anda 400Kbps ile 4000Kbps arasında hız elde edilebiliyor.

3G teknolojisinden sonra artık 4G teknolojisi yeni çıkan akıllı telefonlarla daha çok konuşulmaya başlandı. 4G adı altında HSPA+ 21/42, WiMAX ve LTE bulunuyor.

4g2

 

 

 

 

“4G” ismini kullanan şu anda birçok teknoloji mevcut olmasına rağmen özellikle LTE gerçek 4G bağlantısı sunduğu düşünülüyor. İlk 4G testi ise Verizon tarafından 2009 yılında yapıldı. ABD’nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır.

4G LTE teknolojisi özellikle hız anlamında kullanıcılara başarılı bir performans sağlayacak.

Tabi 4G teknolojisi 3G’ ye nazaran pil kullanım oranını arttırdığı için akıllı telefon kullanıcılarına biraz sorun olacak gibi.

3G teknolojisi ülkemizde giderek yaygınlaşıyor ve 2013 yılı itibariyle ülkemizde 4G teknolojisine geçişin yapılacağı bekleniyor.

Kaynak: android Türkiye

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image